Matbuu Evraklar

MATBUU EVRAK NEDİR ?

Matbuu, basılı manasına gelen bir kelime olarak, kurumsal ve ticari faaliyet yürüten işletmeler tarafından kullanılan çeşitli evrakları ifade etmek için kullanılır. Matbuu evraklar, pek çok farklı amaç için kullanılabilir ve genellikle, işletmenin faaliyet gösterdiği alanda saklanması ve kayıt altında tutulması gereken tüm bilgilerin belli bir hiyerarşi içinde tutulduğu ciltli veya ciltsiz ürünler olarak kabul edilir. Örneğin, matbuu ürünler arasında fatura, makbuz, sözleşme, rapor gibi evraklar yer alabilir. Bu evrakların amacı, işletmenin faaliyetlerini düzenli olarak yürütmek, kayıtları saklamak ve yasal yükümlülükleri yerine getirmektir.

MATBUU EVRAKLAR NELERDİR ?

Matbuu evraklar, kullanım amaçlarına göre iki farklı kategoriye ayrılır: ciltli ve ciltsiz.

Ciltli matbuu evraklar; kayıt altında tutulması gereken bilgilerin belli bir düzen içinde saklandığı evrak türleridir. Bu kategoriye evrak defterleri, özel bilgi dosyaları ve çeşitli fişler gibi matbuu ürünler dahildir. Ciltli matbuu ürünleri genellikle kalıcı olan ve çoğaltılmasına gerek duyulmayan bilgilerin saklandığı alanlar olarak kabul edilir.

Ciltsiz matbuu evraklar; ise geçici olarak kullanılan ve daha az önemli bilgilerin saklandığı evrak türleridir.

Matbuu evraklar, yazılı bilgilerin ciltli ya da ciltsiz olarak saklanabildiği ve bilgi içeren her bir evrağa verilen isimdir. Bu evraklar, hizmet alınan alanlarda kalıcı bir kaynak olarak kullanılırken, aynı zamanda önemli bilgileri de yol gösterici olarak hizmet eder. Matbuu evraklar, pek çok alanda yaygın şekilde kullanılır.

Örnek olarak;

Fatura

İrsaliyeli Fatura

Sevk İrsaliyesi

Dekont

Gider Pusulası

Taşıma İrsaliyesi

Tahsilat Makbuzu

Adisyon Fişi

Yolcu Taşıma Fişi

gibi evraklar hayatın pek çok alanında karşımıza çıkar. Kurumsal firmalar için de bir imza niteliğindedir. Ciltli ve ciltsiz matbuu evraklar birbiriyle senkronize şekilde kullanılabilir. Kurumlar genellikle müşterilerini bilgilendirmek amacıyla form olarak kullandıkları bu evrakları kullanırken, şirketi ilgilendiren bilgiler de ciltli matbuu evraklarında yer alır. Matbuu evrakların basımı ve düzenlemesi için maliye tarafından yetkilendirilen ve itinalı ve profesyonel ürünler sunan firmamız, ihtiyacınız olan her evrak için hizmet vermektedir.

Talep edilen miktarda ve formdaki ürünler için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

NOT: Sadece İzmir Vergi Dairelerinde Kayıtlı Firmalar İçin Resmi Evrak Basımı Yapılabilmektedir.

HEMEN TEKLİF ALIN

    Whatsapp
    Tuna
    Tuna
    Merhaba, Art Ozalit'den Tuna ben.
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?